Kontaktron magnetyczny – działanie i zastosowanie

Czujniki magnetyczne do drzwi są bardzo popularnym systemem zabezpieczeń, który jest stosowany nawet w bankach i innych miejscach przechowujących pieniądze lub kosztowności. W końcu praktycznie niemożliwe jest otwarcie drzwi bez uruchomienia alarmu połączonego z kontaktronem magnetycznym, a nowsze modele posiadają nawet mechanizm włączający alarm w przypadku próby zniszczenia urządzenia. Dobrze jest jednak wiedzieć na czym dokładnie polega zasada działania czujników magnetycznych do drzwi, tak aby montaż i korzystanie z zabezpieczenia mogły przebiegać bezproblemowo. Ponadto warto jest zastanowić się nad tym czy kontaktron magnetyczny może chronić inne rodzaje zamknięć niż klasyczne drzwi.

Jak działają kontaktrony magnetyczne?

Kontaktron zawsze jest w zestawie razem ze specjalnym magnesem. Po prawidłowym montażu znajduje się on na ruchomej części drzwi, oddalając się od kontaktronu wraz z ich otwieraniem. Z kolei w kontaktronie znajdują się specjalne tulejki połączone z blaszkami ferromagnetycznymi. Po tym jak oddali się od nich magnes zmieniają one swoją pozycję, stykając się lub rozszerzając w zależności od modelu czujnika. Takie działanie mechanicznie uruchamia alarm, trochę jak po wciśnięciu guzika palcem.

Czy kontaktrony mogą być montowane na innych powierzchniach niż drzwi?

Czujników magnetycznych do drzwi często używa się do zabezpieczania wszelkiego rodzaju innych zamknięć, od bram wjazdowych, przez rolety garażowe, aż po okna. O ile pierwsze dwa rozwiązania są równie skuteczne, to odradza się korzystania z tego trzeciego. Dlaczego? Ponieważ włamywacz może zwyczajnie wybić szybę w oknie, dostając się do budynku bez jego otwierania, czyli bez uruchamiania alarmu.

Comments are closed.