Do czego służy monitor fotograficzny?

Sklepy komputerowe oferują szeroki wybór monitorów, ale nawet te z bardzo dobrymi parametrami, nie zawsze sprawdzają się do profesjonalnej obróbki zdjęć. Wąski zakres palety barw czy słaba rozdzielczość obrazu to zaledwie dwa z wielu istotnych parametrów, które wpływają na jakość retuszu zdjęć. Tymczasem zarówno intensywność kolorów, jak i ich kontrast – które zagwarantować może wyłącznie profesjonalny monitor fotograficzny – mają znaczenie w obróbce zdjęć. 

Monitor fotograficzny – parametry techniczne

monitor fotograficzny

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego monitora fotograficznego, warto uwzględnić jego podstawowe parametry techniczne:

  • odwzorowanie barw w taki sposób, aby przypominały naturalne kolory. Duże znaczenie ma przestrzeń barw RGB,
  • podświetlenie, które odpowiada za kontrast i nasycenie,
  • stały punkt bieli. W przypadku tradycyjnych monitorów odcień koloru może być różny w zależności kąta patrzenia czy części ekranu. Monitor fotograficzny jest wolny od tego problemu.
  • rodzaj matrycy (np. matryca IPS),
  • rozdzielczość- im wyższa, tym lepiej,
  • wymiary i proporcje ekranu.

Monitor fotograficzny – więcej możliwości

Choć parametry techniczne decydujące bezpośrednio o jakości obrazu mają decydujący wpływ na wybór sprzętu, nie warto zapominać o kwestii budowy monitora. Jego konstrukcja decyduje o komforcie pracy. Kompaktowy monitor fotograficzny o przekątnej ekranu 27” świetnie sprawdzi się na biurku z niewielką ilością wolnego miejsca. Dodatkowo wąska ramka zapewnia więcej przestrzeni do pracy.

Comments are closed.