Sprawdzone serwisy apple

Coraz więcej osób decyduje się na zakup produktów z oferty Apple. Nic dziwnego! Firma, która w swojej ofercie posiada urządzenia z charakterystycznym logo jabłka, cieszy się tak dużą popularnością ze względu na profesjonalny system aparatów w telefonach czy szybkość pracy komputerów. To, co jednak najbardziej przyciąga to przede wszystkim elegancki, minimalistyczny dizajn łączący wszystkie zaprojektowane przez firmę urządzenia. Przejawia się on w niezwykle precyzyjnym, pięknym wykończeniu. Coraz to nowsze modele udoskonalane są o nowe szczegóły. Zachęca to do zakupów.

Ups, usterka?

Jednak jak to bywa z akcesoriami elektrycznymi – co poniektóre miewają usterki i nawet przy najlepszych chęciach wszystkie prędzej czy później ulegają większym lub mniejszym wypadkom z różnymi konsekwencjami (widocznymi mniej lub bardziej). Jak poradzić sobie kiedy uszkodzi się produkty firmy Apple? Całe szczęście w Polsce mamy coraz więcej salonów Apple, które oferują pomoc w razie jakichkolwiek problemów z telefonami, komputerami czy innymi sprzętami tej firmy. W razie kłopotów warto zapoznać się z lokalizacjami serwisów Apple.

Zaufaj specjalistom

Produkt firmy Apple, który uległ uszkodzeniu warto powierzyć w ręce Autoryzowanego Serwisu Apple. Pracownicy zatrudniani w takich serwisach są dobrze przeszkoleni i posiadają wiedzę na temat sprzętu, który jest im dany pod opiekę i do naprawy. W serwisie Apple obsługa klienta bez wahania doradzi odpowiednie rozwiązanie dotyczące uszkodzonego produktu. Niezależnie od lokalizacji personel będzie przyjazny i przejmie się problemem konkretnego komputera czy telefonu. W końcu w serwisach zatrudniane są osoby, które podchodzą do swojej pracy z pasją i są prawdziwymi fanami firmy Apple.

Bez ruszania się z domu

W dobie pandemii doskonałym rozwiązaniem jest przesłanie urządzenia do serwisu Apple. Bez niepotrzebnego fatygowania się, by pojawić się osobiście na miejscu! Jeśli istnieje obawa o swoje zdrowie i strach przed ryzykowaniem kontaktu fizycznego z nieznaną osobą, warto skorzystać z tej usługi. Do serwisu można przesłać uszkodzonego iPhone’a bezpośrednio do ośrodka napraw. W tym ośrodku wykwalifikowani technicy zajmą się jego serwisem z zastosowaniem oryginalnych części firmy Apple, czego nie gwarantują inne salony specjalizujące się w sprzedaży sprzętów elektronicznych różnych marek. W serwisie Apple klientowi zadedykowany jest zespół konsultantów, którzy znają się na rzeczy i zrobią wszystko co w swojej mocy, by uzyskać rozwiązanie i rozpracować mechanizm błędu przywiezionego sprzętu.  

Szybko i sprawnie

Wiele drobnych napraw, takich jak drobne stłuczenie w ekranie iPhone’a czy wymiana baterii, będą zrealizowane nawet w przeciągu jednego dnia. Jeśli jednak zajdzie potrzeba dalszych napraw, które mogą zająć więcej czasu, na pewno serwis Apple poinformuje o tym klienta w trybie natychmiastowym. 

Koszt 

Żadnej złotówki, którą trzeba będzie wydać na odratowanie sprzętu, nie ukryją specjaliści z serwisu Apple przed swoimi klientami. Koszta będą zależeć od czynników takich jak:

– gwarancja Apple lub prawa konsumenckie (opłaty w tym przypadku mogą nie być naliczone);

– charakter uszkodzenia (oszacowanie kosztu zgodnie z cennikiem danego serwisu Apple (dostępnym na iSpot) i czasu, jaki zajmie rozwiązanie danego problemu).

Personel autoryzowanych salonów gwarantuje profesjonalne podejście, w które wchodzi również dokładne podliczenie całkowitych kosztów naprawy lub wymiany.

Comments are closed.