Jaki program do kalibracji monitora najlepszy?

Kalibracja monitora wbrew pozorom może okazać się naprawdę ważną czynnością, która bardzo pozytywnie wpłynie na późniejsze użytkowanie go. Właściwa kalibracja w znacznym stopniu wpłynie na jakość wyświetlanego obrazu. Zalicza się do niej przede wszystkim odpowiednie dopasowanie jasności, kontrastu oraz koloru monitora. Jak to zrobić, aby efekty były jak najbardziej powalające?

Programy do kalibracji monitora

Z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane programy do kalibracji monitora https://alstor.pl/produkty/monitory-medyczne-kalibracja-kontrola-jakosci-zarzadzanie/, które usprawnią cały ten proces. W Internecie jest ich naprawdę wiele, dlatego wybór właściwego narzędzia okazać się może dość trudną czynnością, w szczególności, jeśli nigdy wcześniej nie miało się z tym do czynienia. Warto również zaznaczyć, że przed przystąpieniem do kalibracji powinno się:

  • starannie wyczyścić ekran z kurzu,
  • usiąść na wprost monitora,
  • pracować przy naturalnym świetle.

Dzięki temu kalibracja da najlepsze efekty. A zatem jakie programy są warte szczególnej uwagi?

CLTest

Program ten przeznaczony jest do precyzyjnej regulacji wszelkich parametrów monitora poprzez zmianę krzywej gamma. Do jego opcji zalicza się dostosowanie wyświetlania bieli i czerni, pracę w trybie szybkim i wolnym oraz możliwość konfiguracji nawet do 9 ekranów.

Adobe Gamma Pro

Produkt firmy Adobe, która już od wielu lat wprowadza ciekawe i innowacyjne oprogramowania komputerowe. Program wyróżnia się intuicyjnym panelem, w którym ustawi się takie parametry, jak gamma, punkt bieli, blask, czy kontrast monitora. Ciekawą opcją jest również kreator, który może częściowo zautomatyzować cały proces.

Eizo MonitorTest 1.0

Ten program do kalibracji monitora zawiera zestaw 24 testów, dzięki którym dostosuje się geometrię, kontrast, jasność, nasycenie barw i wiele więcej.

Comments are closed.